Dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej.

Głównym schorzeniem przyzębia to  PARODONTOZA.

Parodontoza  powstaje w wyniku przewlekłego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze ,które podstępnie atakują okolicę zetknięcia się dziąseł z zębami a nieleczona w efekcie prowadzi do ich stopniowej utraty.

Płytka nazębna (inaczej osad) zawiera florę bakteryjną i resztki pokarmu ,która nie usuwana regularnie szybko zmienia się w kamień nazębny.

Początkowo kamień twardnieje przy krawędzi dziąsła a potem „schodzi” pod dziąsłowo w kierunku korzenia, doprowadzając do zaczerwienienia, obrzęku, bólu  a w trakcie szczotkowania do ich krwawień.

Bez zastosowania odpowiedniej profilaktyki lub leczenia może dojśc do uszkodzenia aparatu mocującego zęba w kości, którego objawem jest odsłonięcie szyjek zęba a w ostatnim etapie do jego utraty.

CO PRZECIWDZIAŁA PARODONTOZIE???

1.Codzienna  higiena jamy ustnej tj. regularne mycie zębów, płukanie jamy ustnej, niestety nie pozwala nam całkowicie zapobiec powstawaniu złogów kamienia. Dlatego niezbędna jest przynajmniej 1-2 razy do roku wizyta kontrolna u dentysty, gdzie w razie potrzeby zostaną profesjonalnie usunięte złogi kamienia, przeprowadzony instruktarz higieny j.ustnej. leczenie ubytków próchniczych, leczenie protetyczne.

Należy pamięta że parodontoza  jest choroba nie tylko osób starszych, pojawia się również w przedziale wiekowym 30-50 lat.

2.masowanie dziąseł kilka 2-3 razy dziennie

Czystym palcem lub gumowym stymulatorem osadzonym na szczoteczce do zęba „naciągamy” dziąsło na ząb

3. stosowanie irygatora

Przez odpowiednio zbudowaną szczoteczkę przepływa pod niewielkim ciśnieniem woda, która ułatwia czyszczenie przestrzeni między zębowych i kieszonek dziąsłowych co zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

JAKA JEST PRZYCZYNA PARODONTOZY??

Najważniejsza przyczyna chorób przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej .

Poza tym :

- Czynniki genetyczne i choroby tj. cukrzyca, AIDS

- Palenie papierosów

- Źle dopasowane protezy

- Ubytki próchnicze

- Wady zgryzu

- Źle założone wypełnienia

- Zaburzenia hormonalne

- Ciąża

- Przyjmowanie leków tj. przeciwpadaczkowych, immunosupresyjnych, przeciw   nadciśnieniu tętniczemu, białaczkom, miejscowym uczuleniom

METODY LECZENIA CHORÓB PRZYZEBIA I PARODONTOZY?

  1. W początkowym etapie stanu zapalnego dziąsła wymagane jest od nas użycie miękkiej szczoteczki, aby go  w najmniejszym stopniu drażnić.
  2. Stosowanie płukanek  przeciwzapalnych  i ściągających
  3. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia ozębnej i więzadeł przyzębia oraz kości wyrostka zębodołowego leczenia powinno być kontynuowane u specjalisty periodontologa który na podstawie zdjęcia RVG przylegającego oraz zdjęcia panoramicznego  podejmuje właściwy protokół postepowania.

Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu nasiękowym. Po dostaniu się do powierzchni korzenia poprzez kiretaż otwarty lub zamknięty zostaje usunięta zmieniona procesem zapalnym tkanka cementu korzenia i ozębnej. Następnie po  przepłukaniu oczyszczonej powierzchni korzenia  zabezpieczamy czyste  pole operacyjne lub  nanosimy preparat np. emdogain który stymuluje  odtworzenie tkanek przyzębia.

UWAGA!!!

Dzięki ogromnemu postępowi w leczeniu chorób przyzębia  możemy  stwierdzić że  dzisiaj jest możliwe SKUTECZNE WYLECZENIE PARODONTOZY I ZACHOWANIE ZEBÓW NA WIELE LAT.!!